Poznáte sibírske adaptogény?
Životná energia sibírskych rastlín bola po stáročia využívaná miestnym obyvateľstvom na výrobu zázračných elixírov pre cársku rodinu, ktoré mali uchovať ich mladosť a krásu na dlhé roky. Tajomstvo prípravy elixírov bolo prísne strážené a odovzdávalo sa len najbližším príbuzným.
Dejiny moderného využívania sibírskych rastlín sa začali písať až od roku 1940, keď ruskí botanici Lazarev a Brechman preskúmali 4000 rastlín a vyčlenili spomedzi nich skupinu 12 unikátnych rastlín-adaptogénov, ktoré dokázali prežiť Dobu ľadovú len vďaka svojej schopnosti adaptovať sa na zvlášť surové klimatické podmienky Sibíri. Kvôli prežitiu v náročných podmienkach tajgy tieto rastliny skoncentrovali v sebe množstvo výživných látok a éterických olejov. Výsledkom tohto procesu adaptácie bol vznik vzácnych vlastností, vďaka ktorým sú tieto rastliny a extrakty z nich schopné výrazne zlepšiť celkový tonus kože a pri terapeutickom používaní spomaliť jej starnutie.
Adaptogény sú rastliny, ktoré napomáhajú organizmu prispôsobiť sa rôznym škodlivým faktorom životného prostredia (chladu, horúčave, nedostatku kyslíka a pod.) Zlepšujú výkonnosť organizmu, pričom nemajú naň žiadne vedľajšie negatívne účinky. Slovo "adaptogén" je odvodené od slova "adaptácia". V širšom chápaní slova sú adaptogény prostriedky, ktoré zlepšujú adaptačné schopnosti človeka. Rastlinné adaptogény obsahujú spravidla také biologicky aktívne zložky ako sú flavonoidy, glykozidy, polysacharidy, fytosteroly a terpinoidy.
V Sibíri boli nájdené 4 rastliny-adaptogény:
- Rozchodnica ružová (zlatý koreň), rus. Родиола розовая, lat. Rhodiola rosea
- Všehojovec štetinatý (sibírsky ženšeň, eleuterokok, čertov koreň), rus. Женьшень сибирский , lat. Eleutherococcus senticosus
- Schizandra čínska (magnolka čínka, klanopraška), rus. Лимонник нанайский, lat. Schisandra chinensis
- Arália mandžurská, Аралия маньчжурская, lat. Aralia mandshurica
Výrobky v našej ponuke, ktoré obsahujú: